تاریخ امروز۲۸ خرداد ۱۴۰۳

اعتماد به نفس چیست

اعتماد به نفس چیست

اعتماد به نفس یعنی اینکه فرد به توانایی خود باور داشته باشد و به زبان ساده می توان گفت توانایی انجام کار بدون توجه به نظر دیگران و با اعتماد به نفس یکی از موارد مثبت و تعیین کننده موفقیت هر فردی می باشد . هر فردی دارای یک سری نقاط مثبت و مهارت های خاصی است که او را از دیگران متمایز می کند . پس چرا برخی افراد دارای اعتماد به نفس کمتری نسبت به دیگران هستند و خود را باور ندارد و ریشه این عدم خود باوری کجاست . برای ایجاد تغییر و افزایش اعتتماد به نفس چه کارهایی را باید انجام داد .

هر فردی دارای یک سری نقاط مثبت و مهارت های خاصی است که او را از دیگران متمایز می کند . پس چرا برخی افراد دارای اعتماد به نفس کمتری نسبت به دیگران هستند و خود را باور ندارد و ریشه این عدم خود باوری کجاست . برای ایجاد تغییر و افزایش اعتتماد به نفس چه کارهایی را باید انجام داد .

شکل گیری اعتماد به نفس به دوران کودکی هر فردی باز می گردد و اگر فردی بدون اعتماد به نفس و خود باوری این دوران را بگذراند در تمامی مراحل زندگی در آینده دچار مشکل می گردد . پس رفتار دیگران با کودک در کودکی نقش بسیار مهمی در میزان اعتماد به نفس و آینده هر فردی دارد . فردی که اعتماد به نفس پایینی دارد همواره خود را ضعیف و بی اراده می بیند و همه را برتر از خود دیده و برای هر کاری نیاز به تآیید و نظر دیگران می ماند .این افراد می توان گفت برای نظر دیگران زندگی می کنند و به توانایی خود ایمان نداشته و افرادی گوشه گیر و منزوی هستند و نمی توانند توانایی های خود را به دیگران اراِیه دهند و فرصت های زیاد شغلی و ازدواج و در خیلی از موارد برای عدم اعتماد به نفس از دست می دهند .

پس را رهایی از این وضعیت کجاست و چگونه می توانیم  از این وضعیت رهایی یابیم . در دنیای اینترنت سایت ها ,  کتاب ها و مطالب بی شماری در خصوص رفع خجولی و افزایش اعتماد به نفس وجود دارد ولی آیا آنها می توانند به ما در زمینه افزایش اعتماد به نفس کمک کنند . برخی از کتاب ها و آموزش ها می توانند کمک کننده باشند ولی مهم ترین اصل برای رهایی از خجولی و کمرویی و افزایش اعتماد به نفس خواستن و تمرین است و تا زمانی که خود ما نخواهیم هیچ کتاب یا آموزشی نمی تواند چاره ساز این عدم افزایش اعتماد به نفس باشد .

پس از همین لحظه به خود قول دهید و قبول کنید می توانید بر کمرویی و خجولی پیروز شوید و مانند دیگر افراد با اعتماد به نفس زندگی کنیم . و اگه ما بخوایم یک نقطه شروع برای اعتماد به نفس در نظر بگیریم اون نقطه باور های مثبت داشتن نسبت به خود و زندگی است.

پس ما باید رفتار خود را با خود تغییر دهیم و باید گفت احساس خوب باعث تقویت باور نسبت به خود شده و این تغییر باور باعث تغییر رفتار می شود پس ریشه اصلی اعتماد به نفس در درون ماست .

باید گفت گذشته ما تاثیر بسیاری روی احساس درونی ما در زندگی دارد و پذیرفتن گذشته یعنی اینکه ما بمی توانیم زندگی خود را تغییر دهیم چون این مورد خارج از توانایی و اختیار ما است اما می توانیم از تجربیات گذشته استفاده نمود . گاهی وقت ها زمانی که به گذشته فکر میکنیم احساس ضعیف و گناه می کنیم و این نقطه ای است که اعتماد به نفس در فرد از بین می رود و نابود می شود .

یکی از اصلی ترین مواردی که باید به آن توجه نمود ، عدم مقایسه خود با دیگران است . بسیاری از افراد در هر زمینه ای خود را با افرادی دیگر مقایسه می کنند که این مسئله می‌ تواند بر اعتماد به نفس تاثیری عکس داشته باشد. هر فردی در زندگی ، تفکر، احساس و ویژگی‌ های خاص خود را دارد و خصوصیات و توانایی هر فردی نیز با دیگری متفاوت است . پس مقایسه خود با دیگران کار درستی نیست زیرا ما تنها بخش کوچکی از شخصیت افراد را می‌ بینیم . شما در هنگام مقایسه خود با دیگران، آنها را بهتر از خود می‌ بینید و این موضوع تآثیر منفی و مخربی بر باور شما به خودتان دارد. پس بهتر است برای بالابردن اعتماد به نفس از مقایسه خود با دیگران دست بردارید .

در مطالب بعدی بیشتر در زمینه اعتماد به نفس و رفع خجولی و راه های عملی رهای از کمرویی و خجولی را برای شما بازگو می نماییم و برای بهتر شده مطالب سایت نظرات خود را با ما در میان بگذارید .

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *